• english
 • Obraz

  Historia Silesia

  Katowicka dzielnica Dąb, gdzie stoi dziś Silesia City Center, to najstarsza z dzielnic miasta. Jej początki sięgają aż 1299 roku. Taka data widnieje w dokumencie wystawionym przez księcia Kazimierza Bytomskiego, w którym przekazuje on Chorzów i Krasny Dąb w ręce klasztoru Bożogrobców w Miechowie.
  Obraz

  Pierwsza kopalnia

  Miejsce to zaznacza się mocno na historycznej mapie już w XVII wieku, kiedy to w Katowicach zaczyna rozwijać się górnictwo. To właśnie na Dębie powstaje pierwsza w mieście kopalnia - „Arthur”.

  Fotografia: Muzeum Historii Katowic
  Obraz

  Huta Cynku

  Swój „renesans” dzielnica zaczyna przeżywać w XIX wieku, kiedy to w Katowicach rozwija się hutnictwo. W sąsiedztwie obecnej Silesii powstaje Huta Cynku „Friden”, założona przez Johna Baildona. Hutniczy boom spowodował wzrost zapotrzebowania na węgiel i tak oto w 1838 roku powstaje kopalnia „Waterloo”. Jej właścicielem zostaje John Baildon.

  Fotografia: Muzeum Historii Katowic
  Obraz

  XIX - wieczna Rewolucja Przemysłowa

  II połowa XIX wieku i rewolucja przemysłowa przekształcają dzielnicę Dąb w ważny ośrodek na przemysłowej mapie Śląska. Obok kopalń „Arthur” i „Waterloo”, działają już huty cynku „Agnes” i „Baildon”. Osada posiada także własną szkołę, folwarki, dwa młyny oraz… dwie karczmy.

  Fotografia: Muzeum Historii Katowic
  Obraz

  Wielki Koncern Kopalniany

  Zwrot następuje w 1907 roku. Wtedy też wydobycie rozpoczyna kopalnia „Eminencja” (niem. Eminenzgrube) - dokładnie w jej miejscu stoi dziś Silesia. Kolejne zawirowania sprawiają, że łączy się ona z kopalnią „Waterloo”. Wydobycie rusza pełną parą! W 1928 roku kopalnię w dzierżawę bierze Huta „Pokój”, kolejne zmiany właściciela sprawiają, że w 1931 roku trafia ona pod skrzydła Rudzkiego Gwarectwa Węglowego.

  Fotografia: Muzeum Historii Katowic
  Obraz

  II Wojna Światowa

  Czasy II Wojny Światowej są latami trudnymi dla kopalni „Eminencja”. Niemiecki okupant rozlokowuje na tutejszej grubie robotników przymusowych z obozu pracy na Załężu. Wyzwolenie w 1945 roku zmienia bieg wydarzeń.

  Fotografia: Archiwum Państwowe w Katowicach
  Obraz

  Kopalnia w czasach PRL-u

  Już w 1953 roku znika nazwa „Eminencja”. Od teraz na cześć premiera Czechosłowacki Klementa Gottwalda kopalnia nazywa się „Gottwald”. Rośnie wydobycie do rekordowego 2,5 miliona ton rocznie! Kolejne przemiany gospodarcze w PRL nie omijają tego miejsca. „Gottwald” połączony zostaje z kopalnią „Kleofas”. W tym „duecie” przetrwała aż do lat 90-tych, do swojej likwidacji.

  Fotografia: Archiwum Państwowe w Katowicach
  Obraz

  Budowa Silesia City Center

  Kolejny rozdział to 2004 rok, kiedy węgierski inwestor decyduje się zrewitalizować pokopalniane tereny i zbudować w tym miejscu największą galerię handlową na Śląsku - Silesia City Center. Była to pierwsza inwestycja w regionie, która zagospodarowywała teren pogórniczy. Otwarcie Silesii nastąpiło w listopadzie 2005 roku.
  Obraz

  Sacrum i Profanum

  W tym samym roku obok Silesii otwarto pierwszą w Polsce kaplicę w sąsiedztwie galerii handlowej. Miała ona łącząc ideę sacrum i profanum, była także podziękowaniem inwestora dla mieszkańców dzielnicy Dąb.

  Symbolem Silesii stał się szyb „Jerzy”, jedna z najliczniejszym budowli zachowanych po dawnej kopalni. Mająca ponad 30 metrów wieża góruje dziś zarówno nad Silesią, jak i dzielnicą Dąb.
  Obraz

  Silesia Dzisiaj

  W 2010 roku obiekt rozbudowano, a inspiracją architektoniczną nowej części centrum były górnicze koszyki, jakimi przenoszono węgiel pod ziemią. Otwarcie powiększonego obiektu odbyło się w październiku 2011 roku w obecności… Paris Hilton. Przez lata działalności Silesia stała się centrum handlu na Śląsku, dołączyła także do grona ważnych ośrodków promujących kulturę i tradycję Śląska.

  Dziś Silesia to ponad 300 sklepów znajdujących się na powierzchni 86 tys. m kw. Rocznie centrum odwiedza 14 milionów osób z całej Polski.
  Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

  SILESIA CITY CENTER

  NEWSLETTER


  Zapisz się do naszego bezpłatnegonewslettera,

  aby być zawsze na bieżąco ze wszystkimi

  promocjami i wydarzeniamia w galerii Silesia.